MigAid SOS Ukraine

Segíthetünk?

Segíthetünk?

Apasági nyilatkozat

Kisgyermek születése előtt igen sok dologra kell gondolniuk a leendő szülőknek. Vannak ezek között kellemes feladatok, mint például a kiságy vagy a babakocsi kiválasztása, vannak azonban kevésbé szívderítő dolgok is, amelyekről ennek ellenére nem szabad megfeledkezni, és ezeket is el kell végezni. Az egyik ilyen dologra szeretnénk most felhívni a figyelmet és kicsit körüljárni a témát, hogy az érintettek pontosan tudják mi a teendő, és időben megtehessék a szükséges intézkedéseket.

Ebben a cikkben azokról a szülőkről lesz szó, akik gyermekük születésekor nem házasok, de az apuka szeretné a babát a nevére venni. Ha a leendő szülők valamelyike, vagy akár mindketten, nem magyar állampolgárok, az ehhez szükséges papírok beszerzése hosszadalmas lehet, ezért érdemes erre előre gondolni, és már jóval korábban megkezdeni beszerzésüket.

Ha a szülők nem házasok, akkor a baba érkezésekor az úgy nevezett. apasági nyilatkozatot kell a kórházba vinni, hogy az apuka hivatalosan is a nevére vegye a kisbabát.

Az apai elismerő nyilatkozatot bármely anyakönyvvezető előtt felvehetik, de előtte időpontot kell foglalni. Fontos tudni, hogy ez egy személyes jognyilatkozat, így az érintett feleknek személyesen kell megjelenniük a hatóság előtt, hogy aláírják és hivatalosan jegyzőkönyvbe foglalják.

Az apai elismerő nyilatkozat felvétele előtt szükséges bemutatni és leadni a következő iratokat és azok hiteles fordításait:

– Az anya és az apa érvényes személyazonosításra alkalmas okmányait (pl. személyazonosító igazolvány, útlevél, vagy vezetői engedély).

– Az anya és az apa állampolgárságát igazoló okmányait (személyazonosító igazolvány/vagy útlevél/vagy honosítási okirat)

– Az anya és az apa személyi azonosító számát és lakcímét igazoló hatósági igazolványait (lakcímkártya, vagy lakcímet igazoló okirat).

– Ha tolmács közreműködése szükséges, akkor a tolmács személyazonosításra alkalmas okmányát is.

– Az anya családi állapotát igazoló okirat. 

– Nem magyar állampolgár esetén az érintett fél születési anyakönyvi kivonatát is be kell mutatni.

– A nem magyar állampolgár anya családi állapotáról az igazolást az állampolgársága szerinti hatóság állítja ki. (Például: az adott ország magyarországi konzulja)

– szakorvosi igazolást, amelyet szülész-, nőgyógyász szakorvos állít ki kifejezetten apai elismerő nyilatkozathoz.

Az eljárás illetékmentes.

A cikkben megjelenő információkat ellenőriztük, azonban nem feltétlenül érvényesek minden speciális, egyedi esetben! Kérdés esetén keress bennünket az alábbi elérhetőségeinken.