Milyen lépések szükségesek, ha ukrán állampolgár szülőknek vagy egyedülálló édesanyának Magyarországon születik gyermeke. Az alábbiakban megpróbáljuk összefoglalni a teendőket.
A gyermek születése előtt
- Ha a szülők nem Magyarországon kötöttek házasságot, szükség lesz a házassági anyakönyvi kivonat hivatalos fordítására (OFFI). Ezt a dokumentumot mindenképpen be kell szerezni a szülés előtt.
- Apasági nyilatkozat – ha a szülők nem házasok, de azt szeretnék, hogy a gyermek az apa nevét viselje, akkor a szülés előtt apasági nyilatkozatot kell tenni. Ennek a folyamatnak a részleteiről itt olvashat bővebben: https://migaid.org/apasagi-nyilatkozat
A gyermek születése
Születési anyakönyvi kivonat: az egészségügyi szolgáltató (kórház) jelenti be a születést a területileg illetékes anyakönyvvezetőnek.
Az ügyintézéshez szükséges:
- Magyarországi tartózkodásra jogosító idegenrendészeti hatóság által kiállított tartózkodási engedély vagy állandó tartózkodási kártya, és lakcímet igazoló hatósági igazolás.
- Útlevél
- Az anya családi állapotát igazoló okirat hiteles fordítása:
- külföldi házassági okirat hiteles magyar nyelvű fordítása.
- ha az anya elvált vagy özvegy, a házasságot és annak megszűnését igazoló külföldi okirat hiteles magyar nyelvű fordítása.
- Apasági nyilatkozat:
- Amennyiben a szülők nem házasok és a gyermek születését megelőzően az apa teljes hatályú apai elismerő nyilatkozatot tett, az erről szóló nyilatkozatot is mellékelni kell.
Az anyakönyvvezető a szülést a bejelentést követően azonnal anyakönyvezi, de hiányos adatok esetén 30 napig elhalaszthatja. Az eljárás illetékmentes.
Az iratok beérkezését követően az anyakönyvvezető elvégzi a szükséges adategyeztetéseket, majd anyakönyvezi az újszülöttet, melyről születési anyakönyvi kivonatot állít ki, amelyben a gyermek állampolgársága ismeretlennek lesz megjelölve.
Ahhoz, hogy a gyermek ukrán állampolgárságot kapjon, a szülőknek a magyarországi ukrán konzulátushoz kell fordulniuk.
Szükséges lépések:
- A gyermek magyar születési anyakönyvi kivonatát el kell látni apostille-lal.
- Az apostille-lal ellátott születési anyakönyvi kivonatot az Országos Fordító és Fordításhitelesítő Irodában (OFFI) le kell fordíttatni ukrán nyelvre és hitelesíttetni.
A gyermek ukrán állampolgárságáról szóló igazolás kiállításához az egyik szülőnek (aki ukrán állampolgár) a következő dokumentumokat kell benyújtania:
- A magyarországi anyakönyvi hivatal által kiállított és Apostille-tanúsítvánnyal ellátott születési anyakönyvi kivonat hiteles ukrán nyelvű fordítását (OFFI).
- A szülő érvényes ukrán útlevelének másolatát.
- Az ukrán állampolgár szülő által személyesen kitöltött és aláírt kérelmet a gyermek ukrán állampolgárként való nyilvántartásba vételére.
Abban az esetben, ha az anya végzi az ügyintézést és a gyermek magyarországi anyakönyvi irataiban az anya leánykori neve szerepel, vigye magával a házassági anyakönyvi kivonatot is, mivel ez szükséges a név viszonyok tisztázásához.
Az ukrán konzulátus egy ukrán nyelvű igazolást állít ki, amely igazolja, hogy a gyermek ukrán állampolgár. Az anyakönyvi hivatalnál új születési anyakönyvi kivonatot kell igényelni, melyhez ezt az igazolást hivatalos fordításban be kell nyújtani. Ebben már feltüntetésre kerül a gyermek ukrán állampolgársága.
Menedékes státusz
A születési anyakönyvi kivonat birtokában lehet a gyermeknek menedékes státuszt igényelni a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatalnál (OIF).
A fent említett folyamatok időigényesek (akár három hónapot is igénybe vehet) és költségesek. Emiatt javasolt minél hamarabb elkezdeni az ügyintézést.
Ukrán útlevél
Amennyiben a szülők szeretnének ukrán útlevelet igényelni az újszülött számára, az ukrán konzulátushoz vagy a hivatalosan kihelyezett ukrán szolgáltató központhoz (pl. Pozsonyban) fordulhatnak.